Skrzywienie kręgosłupa  – skolioza

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie problematyką wad postawy. alarmujące statystyki dotyczą zwłaszcza skrzywienia kręgosłupa u dzieci. Publikacje donoszą, że aż 70% dzieci obarczonych jest wadą lub chorobą narządu ruchu. Niestety, coraz większa liczba rodziców zgłasza dzieci do poradni ortopedycznych z powodu podejrzanych skrzywień kręgosłupa lub zauważanych podczas badań bilansowych. Sporadycznie się zdarza, że zauważają je dzieci, ponieważ krzywiący się kręgosłup nie boli i nie daje odczuwalnych objawów.

Co to jest skolioza?

Skoliozą nazywamy nie tylko boczne skrzywienie kręgosłupa, ale jego wielopłaszczyznową deformację. Schorzenie dotyczy około 2 % dzieci i młodzieży, przy czym dziewczęta chorują około 8 razy częściej. Skolioza pojawić się może w każdym wieku, ale najczęściej między 6 a 12 rokiem życia. Skutki skoliozy w największym stopniu pogłębiają się w okresie wzrostu i niestety mogą pozostać na całe życie.

Skrzywienie kręgosłupa – przyczyny

Przyczyny powstawania skrzywień w kręgosłupie w większości nie są znane.

Dzielimy je na:

kostnopochodne – powstałe w wyniku następstw uszkodzenia układu kostnego (np.  skrócenia jednej kończyny dolnej, choroba układu kostnego),

mięśniowopochodne – na skutek nieprawidłowości układu mięśniowego tułowia (np. przykurcze mięśniowe, dystrofia mięśni),

neuropochodne – z powodu zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego (np. porażenia wiotkie i spastyczne),