Obrzęk kończyny :

Stwierdzenie zwiększonych obwodów kończyny górnej po stronie operowanej jest sygnałem do konsultacji ze specjalistą. Często konieczne okazuje się rozpoczęcie terapii przeciw obrzękowej, która obejmuje:

ręczny drenaż limfatyczny

bandażowanie

wyroby medyczne uciskowe 

Obrzęk limfatyczny

Obrzęk limfatyczny to obrzęk tkanek spowodowany zastojem limfy (zastojem chłonki). W wyniku nieprawidłowego działania układu limfatycznego w skórze i tkance podskórnej gromadzi się zbyt dużo płynu śródtkankowego. Zastój chłonki prowadzi do “napęcznienia” kończyn , zmian skórnych, zwłóknień, stanów zapalnych, a także – w niektórych przypadkach – do słoniowacizny.

Objawy obrzęku limfatycznego to:

bardzo duża i stale powiększająca się opuchlizna,

narośle podobne do grudek,

stwardniała skóra,

wybrzuszenia i wklęśnięcia,

trudności z poruszaniem kończyną,

uczucie ciężkości,

ból (nie we wszystkich przypadkach).

Obrzęk limfatyczny: przyczyny

Obrzęk limfatyczny wynika z wrodzonego albo nabytego uszkodzenia naczyń chłonnych. Przyczyny nabytego uszkodzenia naczyń chłonnych, które mogą prowadzić do obrzęku limfatycznego, to:

brak aktywności fizycznej,

urazy mechaniczne (zwichnięcia, złamania),

zabiegi chirurgiczne (np. usunięcie węzłów chłonnych),

operacyjne leczenie nowotworów (np. usunięcie narządów rodnych lub piersi),

duży rozrost guza nowotworowego, który uciska na naczynia limfatyczne albo węzły chłonne

infekcje bakteryjne (np. paciorkowce),

stany zapalne (np. zapalenie skóry, węzłów chłonnych lub naczyń chłonnych),

schorzenia tkanki łącznej (reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów)

Obrzęk limfatyczny kończyn górnych to w większości przypadków skutek operacyjnego usunięcia piersi.

Obrzęk limfatyczny może rozwijać się względnie bezobjawowo nawet przez lata. Najczęściej pojawia się przy kostce lub przodostopiu. Na początku zanika przy uniesieniu nogi, nie widać go także po przespanej nocy. Silniejszy jest latem; skóra przybiera bladoróżową barwę i ma nieco podwyższoną temperaturę.

W następnym stadium choroby obrzęk widać już z samego rana, dokucza nie tylko latem, lecz także w inne pory roku. Faktura skóry ulega zmianie – staje się twarda, gruba, zrogowaciała, pojawiają się liszaje. Jest podobna do skórki pomarańczy, ma małe zagłębienia i zmarszczenia. Stopa kształtem zaczyna przypominać kopyta.

Obrzęk limfatyczny: leczenie

Drenaż limfatyczny to masaż, który ma spowodować przemieszczenie się chłonki z chorego obszaru do zdrowej części ciała. Lekarz może zalecić leki, które zmniejszą obrzęki, a także kremy chroniące przed infekcjami. Skrupulatna pielęgnacja skóry jest w przypadku zastoju limfy bardzo ważna.

W leczeniu obrzęku limfatycznego stosuje się terapię uciskową, w której wykorzystuje się bandaże i ubrania uciskowe usprawniające pracę mięśni – ma to poprawić przepływ limfy.

Stosuje się również rehabilitację, która musi być przeprowadzona specjalistycznie. Zbyt intensywne ćwiczenia mogą pogorszyć stan chorego. Należy ćwiczyć często, ale po trochu.

 

Obrzęk limfatyczny: powikłania

Najczęstsze powikłania obrzęku limfatycznego to:

zapalenie naczyń limfatycznych,

zapalenie skóry,

zakażenia grzybiczne.

Mastektomia

Jest to zabieg usunięcia jednej bądź obu piersi, spowodowany najczęściej toczącym się procesem nowotworowym. Jest to najradykalniejsza forma leczenia raka i jest ona przeprowadzana przede wszystkim w przypadkach nowotworów złośliwych. Łagodne formy zmian nowotworowych leczone są najczęściej w sposób zachowawczy.

Decyzja o mastektomii jak i sam zabieg są trudnym przeżyciem dla kobiety, co związane jest z faktem odjęcia piersi (aspekt psychologiczny), bólem pooperacyjnym oraz ewentualnymi późniejszymi powikłaniami.

 Główne problemy z jakimi zmagają się pacjentki po zabiegu mastektomii:

zaburzona postawa ciała objawiająca się najczęściej bocznym skrzywieniem kręgosłupa

protrakcją barków (wysunięcie w przód) czy odstającą łopatką.

ograniczony zakres ruchomości w obrębie obręczy barkowej

wtórny obrzęk chłonny w obrębie kończyny górnej

spadek siły mięśniowej w kończynie górnej po stronie operowanej